2009-2010 Devlet Bursu-Kredisi ve Yurt Sonuçları ( 2009 KYK Sonu

Başbakanlık Bursu, Öğrenim Kredisi ve Yurtkur başvuruları hatırlayacağınız gibi 26 Ağustos tarihinde sona ermişti. Burs, kredi ve yurt başvurularının sona ermesinin hemen ardından üniversiteye yeni başlayacak olan öğrencilerin kafasında bir takım soru işaretleri oluştu. ” Yurtkur sonuçları ne zaman açıklanacak, Öğrenim kredisi ve Başbakanlık bursu sonuçlarına ne zaman ulaşabileceğiz” gibi sorularla sık sık karşı karşıya geliyoruz.İşte merak ettikleriniz ve cevapları:

1-) Yurt sonuçları ne zaman açıklanacak?

Yurt sonuçları 30-31 Ağustos 2009 tarihinde açıklanacak. Yurt sonuçlarının açıklanmasıyla beraber katkı kredisi sonuçları da açıklanacak.

2-) Başbakanlık bursu ve Öğrenim Kredisi sonuçları ne zaman açıklanıyor?

Başbakanlık bursu ve öğrenim kredisini kazanıp kazanmadığınız Kasım ayının sonlarına doğru açıklanacaktır.  İlk bursunuzu 7 Ocak 2010 tarihinde alacaksınız. Aynı şekilde öğrenim kredileriniz de 7 Ocak 2010 tarihinde hesabınızda olacak.

Burslar hakkında tüm soru ve sorunlarınızı paylaştıkça bizlerde çözüm ve öneriler sunmaya devam edeceğiz.

Ayrıca;

Başbakanlık bursu başarılı öğrenciler için 3 kat ödeme yapmaktadır ayrıca. Normal ücreti geçen sene için 180TL’idi. Bu sene 200 TL’ye çıkabilir. Burs aylık olarak verilmektedir. Her ayın 7’sinde yatmaktadır.

Başbakanlık bursu bazı durumlarda kesintiye uğramaktadır. Eğer bir dönemde 3′ten fazla dersi alttan alırsanız burs otomatikman kesilmektedir. Dolayısıya bursu alan öğrencilerin derslerine iyi bir şekilde çalışması gerekmektedir.

Bu bursun sonuçları genellikle üniversitelerin öğrenci işlerinden açıklanmaktadır. Yani üniversite açıldıktan sonra sonuçları belli olmaktadır. Ayrıca KYK sitesi de sonuçları internet aracılığıyla öğrencilere duyurmaktadır.


>> Arkadaşlar açıkçası ben şuana kadar devlet bursu çıkan bir kişi gördüm o arkadaşımında ailesi tüm mal varlığını dedesinin üzerine yapıyor ve babasıda asgari ücretle çalışıyor gözüküyordu. Ümitli olun ama bu burs kolay kolay çıkmıyor. Ancak gerçekten durumunuz zordaysa şunu bilinki devlet artık herkese ama herkese kredi veriyor. Ödemeleride zorlu değil. Ancak benim tavsiyem (durumunuz müsaitse tabiki) onu almayın; çünkü okuldan sonra ev kirası gibi ödeyeceksiniz onu, ödemezseniz devlet haciz yolluyor...

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !